Není hip hop jako hip hop...

5. prosince 2009 v 0:59 | Be. |  Hudba
... aneb Má to zařazení do hip hopu, ale Be to stejně poslouchá, protože to s hip hopem má společného jen něco.
Páni, první článek do rubriky "Hudba" a je o hip hopu? Chm.

Začněme tedy skupinami, popř. jedinci, kteří se kolem tohoto žánru motají, já je poslouchám a rovnou to ospravedlním. Sama před sebou.


AMANDA BLANK
Dobře, naprosto upřímně narovinu povím, že netuším, jestli vydala jiné CD kromě "I Love You", které mi v uších rotuje dost často, a je mi to jedno. Je to narvaný elektrem, přesně tím typem, co vás nutí zařvat, rozkopnout zeď a pak někomu podrazit nohy, protože v sobě prostě máte energii a ta musí ven. Amanda do vás dokáže svým hlasem nacpat přesně ty emoce, které ona chce - smutek, vztek nebo prostě jen chuť tančit. Je jen dobře, že nezpívá, protože mám dojem, že by tím celá ta její promluva dost utrpěla. Rozhodně si nehraje na žádnou drsňačku, je to prostě Amanda Blank a komu se to nelíbí, ať si... políbí.DAN LE SAC VS. SCROOBIUS PIP
Nejprve si ujasněme role. Dan Le Sac je ten, co píše texty a pak je kazatelsky odříkává. Scroobius Pip je ten, co mu do toho dělá za pomoci elektra chytlavý podkres. V tomhle uskupení jde především o text, Danův hlas není nijak výrazný nebo zajímavý, ale svou naléhavostí vás prostě donutí zastavit a poslouchat všechno, co říká, aniž byste si to uvědomili. Konec písničky znamená návrat do světa živých, spadnutí z oblak. Najednou zjistíte, že jste se vlastně zasekli, protože jste přemýšleli nad těmi inteligentními věcmi, co vám Dan právě říkal. Rozhodně to není odpočinková hudba, potřebuje se poslouchat pozorně.
Jen těžko říct, jaký to má efekt na anglicky nerozumějící...
DIZZEE RASCAL
Fajn. Nevím, jestli si na to ještě někdo vzpomíná, ale zhruba před rokem jsem se dost rozčilovala, když se Calvin Harris dostal do něčeho tak trapného jako T-Music Chart (existuje to ještě vůbec?) právě kvůli Dizzeemu Rascalovi a úplně tak nechápu, z jakých pohnutek jsem si relativně nedávno stáhla jeho nejnovější album Tongue'N'Cheek, ale udělala jsem to a teď se toho nemůžu nabažit. Řekla bych, že tohle není úplně zas tak hip hop, to je spíš grime. Hudba je zběsilá, Dizeemu huba jede jako kolovrátek, vy toho máte plný uši a chce se vám pěkně natáhnout ruce ke stropu a tancovat bláznivě a zběsile, protože to prostě je zběsilý a bláznivý. Text se bohužel většinou kroutí kolem typicky hip hopových témat (prachy, holky, pfm), ale tohle není hudba na přemýšlení, to je prostě na vyhnání mozku z těla, na zlepšení nálady, na dny, kdy prostě nemáte chuť něco řešit nebo prostě na náhlou chuť tancovat jako největši idiot po pokoji.
Nedávno tu byl, kupodivu jsem nešla. Asi bych si na jeho koncertě připadala nepatřičně, protože v tlupě hip hoperů bych se asi musela zbláznit. Navíc nemám úplně tak naposlouchané starší věci. A to, co jsem slyšela, se mi nelíbilo tak moc jako jeho aktuální CD.
M.I.A.
Kdo neslyšel "Paper Planes", zjevně patří k té inteligentnější části naší republiky, protože se zjevně vůbec neobtěžuje zapínat rádio, čemuž se vůbec nedivím a kdybych bývala ráno nepotřebovala vědět, jak bude, nezapínala bych ho taky. Pořád tu ovšem máme fakt, že byť ji hrála Evropa 2, M.I.A. patří mezi muzikanty, kteří experimentují, mají nápady a jsou sví. Má co říct, vytvoří úžasně poslouchatelný chaos a nenechá si do ničeho kecat.
N.E.R.D.
Přiznám se, že vlastně netuším, jak se to kolem nich motá. Myslím, že to jsou zkrátka tři producenti, z nichž je nejvíc vidět Pharell Williams. Musí se jim přijít na chuť, ale spíš hádám, že se lidi dělí na tři skupiny - ti, co je adorují, ti, co je nesnáší, a ti, co je neznají. A hudba? Něco... divného. Každá písnička v sobě něco má. Nápad, myšlenku, něco. Napadlo vás někdy, že na hip hopovou písničku se dá pogovat? No, tak dá.
A jen tak mimochodem - v tomhle klipu se mihne i Samantha Ronson. :)
THE STREETS
The Streets mají prakticky jednoho jediného stálého člena a to Mikea Skinnera. Poznáte je/ho mezi milionem - míň vhodný hlas na podobnou muziku jsem jakživa neslyšela. Silný anglický přízvuk, smyslupné texty (vtipné i zamyšleníhodné, tady zkrátka někdo umí psát), zajímavé beaty a za tím vším někdo, kdo má na tváři typický udivený výraz pětiletých kluků.

 


Komentáře

1 Strangea Strangea | 8. prosince 2009 v 22:25 | Reagovat

Tenhle článek ve mně vyvolal chuť si to poslechnout, ale, DO HÁJE, nejede mi zvuk.:,(

2 Be Be | Web | 9. prosince 2009 v 22:39 | Reagovat

To neplatí! :/

3 modra-ponozka modra-ponozka | Web | 11. prosince 2009 v 21:03 | Reagovat

Pro mě něco zcela neznámého, kdyby mi fungovala zvukovka tak, jak má, ráda bych se inspirovala:-).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama